מהו הברקוד?

קוד QR Code (מאנגלית: Quick Response Code) הוא ברקוד דו-מימדי, מקודד במידע טקסטואלי. ברקוד זה הומצא ביפן, בשנת 1994, על ידי דנסו, קוד לפיענוח מהיר, ושימש תחילה לקידוד חלפים, לשם פיענוח על ידי רובוטים בפסי ייצור. מאז נפוץ השימוש בקוד גם מעבר לתעשיה, בזכות היכולת המהירה להשגת מידע, והקיבולת הגדולה יחסית של נתונים שהוא יכול להכיל.

 

 

סוגי ברקוד:

יש חלוקה לשני סוגים עיקריים של ברקוד:

  • ברקוד חד-ממדי (בו הברקוד מייצג בדרך כלל 8–20 ספרות ואותיות)

  • ברקוד דו-ממדי (בו הברקוד מייצג כמות נכבדה של נתונים, בדרך כלל עשרות ומאות תווים)

כל סוג ברקוד מאופיין על ידי תקן המגדיר את ה"שפה" בה כתוב הברקוד.
תקנים נפוצים הם: code 39 ,code 128 ,EAN ,UPC, ועוד. תקן EAN נפוץ מאוד בתחום הקמעונאי (חנויות), ומאפשר לשמור על מספור ייחודי לכל פריט ופריט בכל העולם.

שימושי הברקוד:

בתחילת העשור השני של המאה ה-21 נפוץ השימוש בקוד בכל העולם, וטלפונים חכמים הפכו לאמצעי הקלט העיקרי של הקוד באמצעות המצלמה הנכללת בהם. הקודים מוצגים בכתבות עיתון, פרסומות, שלטי חוצות, כרטיסי ביקור ואף באתרי אינטרנט או אפליקציות.

 

חברות המפרסמות מוצר או אירוע נוהגות לכלול קוד QR בפרסומות המודפסות ברחוב או בעיתון. אפליקציות לאנדרואיד או לאייפון, המפורסמות באתרי אינטרנט ובלוגים כוללות קוד QR המאפשר התקנת האפליקציה בעזרת סריקה של מסך מחשב. אנשים נוהגים להדפיס קוד QR על כרטיסי ביקור המאפשר הזנה של כל נתוני כרטיס הביקור, כגון השם, הטלפון, וכתובת הדוא"ל ישירות לרשימת אנשי הקשר של עמיתיהם.

 

הקוד בגירסתו המתקדמת מאפשר קידוד של טקסט באורך של עד 4,296 תווים, אך מרבית הטלפונים החכמים יכולים לקרוא קודים של עד 60 תווים בלבד, זאת מכיוון שעל מנת לקודד את מספר התווים המקסימלי יש להשתמש בגירסה מתקדמת של הקוד, הדורשת רזולוציית הדפסה וצילום גבוהה.

 

מבנה קוד QR:

קוד QR בנוי כריבוע שבשלושה מקודקודיו נמצאים ריבועים קטנים המשמשים עוגנים. בין הריבועים עובר קו מקווקו הקשה לזיהוי בעין אנושית, וריבוע נוסף קטן יותר מצוי פנימה מהקודקוד הרביעי. אמצעים גרפיים אלו מאפשרים למכשיר הסורק את הקוד לזהות את כיוון קריאת הקוד, ולקוראו. צמוד לריבועים הגדולים מקודדת גרסת הקוד. הגרסה מגדירה את מספר השורות בקוד, וכמות המידע הניתן לקידוד.

 

 ישנם אתרים המאפשרים למשתמש לייצר קוד QR לכרטיס ביקור, לאתרי אינטרנט, להשמעת שירים וכו..., לדוגמה:

http://www.barcode-generator.org/

ברקוד בכל מקום ?

לאחרונה אנו רואים ברקודים בכל מקום. ההטמעה המאסיבית של הטלפונים הסלולאריים החכמים בעולם בכלל ובישראל בפרט מעניקה למשתמשים יכולות מתקדמות שלא היו קיימות קודם לכן. לפני 11 שנה כאשר התחילה חברת ScanLifeבארה"ב להטמיע את קוראי הברקוד בטלפונים סלולאריים זו הייתה משימה קשה במיוחד.הטלפונים היו חסומים ליישומים חיצוניים והיה צורך לחתום על הסכמים עם יצרני הסלולאר כדי לאפשר זאת. כיום כל אחד רשאי להתקין איזו תוכנה שעולה על דעתו.

האפליקציות אשר המשתמשים מתקינים על המכשיר מעניקות כוח רב לכל משתמש של טלפון חכם. כיום בעל עסק יכול לסלוק כרטיסי אשראי באמצעות אפליקציית סלולאר, לסרוק ברקודים של העסק, ליצור ברקודים, לעדכן מלאי, לעדכן ולהתעדכן מתוכנת ה CRM, וכל זאת בעודו בשטח ומבלי להזדקק למסופון חיצוני.

 

האם אפשר כבר לזרוק את המחשב?

אנו רואים כעת מגמה בעולם אשר דוחקת את המסופונים ואף את המחשבים הניידים הצידה, בעוד מכשירי הטלפון החכמים לוקחים פיקוד ומאפשרים לבצע פעולות רבות. בתערוכת הסלולאר בברצלונה הוצג לראשונה ה Samsung Note אשר החל כעת שיווקו בארץ. היצרנים הגיעו למסקנה שיש ליצור מכשיר אשר גודלו יהיה בין אי פון לבין מחשבי הלוח - המכוניםTablet. מכשיר כזה יכול להציג נתונים רבים יותר, ונראה שבהחלט יש לו מקום בזירה.

נציגי מכירות נותני שירות ואף רופאים מתחילים להשתמש כיום באופן תכוף יותר במחשבי לוח כגון iPad ודומיו. המשקל הקליל, מערכת ההפעלה הידידותית מאוד, כמות האפליקציות האינסופית והיכולת הגמישה לכבות ולהדליק תוך שנייה את המכשיר לא מותירה את הצרכנים אדישים.

קניתי לאמא שלי שתחי' מכשיר 2 iPad  לפני כשנה והיא פשוט לא יכולה לעזוב את זה. לחשוב שלאדם מבוגר יחסית יש יכולת להתמודד בקלות עם מיטב הטכנולוגיה זהו הניצחון הגדול של מהנדסי המכשירים האלה. ניתן לשלב עבודה אך גם לקבל מבחר עצום של עיתונים, ספרים, תוכניות טלויזיה משחקים וסרטים היישר לתוך מחשב הלוח. עם זאת, אני עדיין מוצא חסרונות במחשבי הלוח ולכן אני לא רואה עדיין איך אנו זורקים את המחשב מהבית או מהמשרד. עדיין קשה מאוד לערוך מסמכי וורד, אקסל ומצגות. זה לא אומר שזה בלתי אפשרי, אך נוחות העריכה לא נוחה במיוחד. הייתי מסכם ואומר שמי שצריך בעיקר לקרוא חומר, לעיין בו, לעדכן בו אך לא לבנות אותו מחדש – מחשב הלוח ממש יספק אותו. אך מי שצריך לבנות מסמכים מורכבים ולעצב אותם וכו' – עדיף שלא יזרוק את המחשב בשלב הזה.

הכותב: שרון דניאל,מנכ"ל סקאן לייף ישראל